W dniach 06-13. 09. 2018r uczniowie klasy gimnazjalnej w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 1 w Prudniku brali udział w trzecim etapie realizacji międzynarodowego projektu „Kinder ohne Grenzen – Dzieci bez Granic”. Od tego roku koordynatorem tego projektu jest dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 pani Ewelina Langfort. Od trzech lat ta sama grupa uczniów realizuje projekt, którego ideą jest coraz bliższe poznawanie siebie nawzajem, nawiązywanie przyjaźni, doskonalenie zdolności językowych i kształcenie tolerancji, poznawanie kultury, tradycji, zwyczajów i obyczajów. 

  

Uczniowie podczas spotkania poszerzali wiedzę na temat polityki i historii krajów sąsiedzkich, obalali stereotypy, uprzedzenia i przełamywali bariery międzynarodowe. Projekt realizowany był w mieście partnerskim Prudnika w Nadwórnej, a uczestnicy mieszkali w sąsiedniej miejscowości w Dalatynie. Okolice tych miejscowości to przepiękne góry Karpaty. Każdy dzień zaplanowany inaczej dostarczał wszystkim mnóstwo wrażeń. Oprócz zajęć zorganizowanych w grupach międzynarodowych sportowo- artystyczno – językowych zaplanowane były także wycieczki po okolicy. Młodzież zobaczyła Bukovel piękną miejscowość turystyczną, gdzie mogła podziwiać widoki górskie wjeżdżając wyciągiem krzesełkowym na szczyt. Nowym doświadczeniem dla naszej młodzieży i młodzieży z Niemiec był udział niedzielnej mszy w cerkwi greko – katolickiej, gdzie obrzędy i uczta Eucharystyczna różni się znacznie od naszych obrzędów mszy świętej. Uczniowie z dużym zainteresowaniem obserwowali i przysłuchiwali się pięknym śpiewom wykonywanym przez chór cerkiewny. Bardzo ciekawą wycieczką dla naszych dzieci był wyjazd do Jaremcze. Podziwiali tam piękny wodospad i oryginalne wyroby huculskie i tamtejsze pyszności. W poniedziałek 10 września uczniowie gościli w zaprzyjaźnionej szkole nr 3 w Nadwórnej, z której pochodzą dzieci z grupy ukraińskiej biorący udział w tym projekcie. Młodzież zwiedziła szkołę, miała spotkanie z władzami miasta a potem brała udział w grze miejskiej po Nadwórnej. Młodzież w grupach międzynarodowych wykonywała zadania, które otrzymała na kartce. W następnym dniu uczestnicy zwiedzili Ivano – Frankivsk nasz dawny Stanisławów. Urzekło ich to miasto swoim pięknem i zabytkami. Tam też mieli spotkanie z Rabinem w synagodze żydowskiej, gdzie dowiedzieli się o życiu Żydów i ich religii. W ostatnim dniu była piesza wycieczka na skały Dowbosza. Piękny szlak wśród lasu zaprowadził ich na szczyt gdzie podziwiali śliczne widoki. Oprócz atrakcyjnych wycieczek młodzież z każdego kraju przygotowywała wieczór narodowy, brała udział w ognisku, gdzie wspólnym śpiewom nie było końca i w dyskotece na zakończenie trwania projektu. Młodzież bez granic poznała ukraińskie tradycje żywieniowe, poznali i zapamiętali dużo słówek ukraińskich, pogłębili swoją znajomość i przyjaźń. Kontakty między uczestnikami projektu ciągle trwają poprzez telefony i portale społecznościowe.  Dzieci bardzo zadowolone i ubogacone nową wiedza i doświadczeniem szczęśliwe wróciły do kraju. W projekcie brały udział panie: Alicja Główka – nauczyciel muzyki, Anna Dobrzańska – nauczyciel plastyki, Ludmiła Lisowska – wieloletni dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 i koordynator projektu oraz autorka tego artykułu Katarzyna Wołoszyn – nauczyciel języka niemieckiego i kierownik wyjazdu. W imieniu uczestników projektu, ich rodziców oraz kadry nauczycielskiej serdecznie dziękuję fundacji „Pfeil” i „Kinder ohne Grenzen” reprezentowanej przez pana profesora Hansjosefa Buchkremera i panią doktor Michaelę Emmerich za dofinansowanie realizacji projektu, za wsparcie, życzliwość i wieloletnią przyjaźń. Dziękujemy także Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży z Warszawy za przyznanie nam finansowego wsparcia na  realizację programu projektu i pokrycie części kosztów  podróży dla dzieci z naszej szkoły. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do Burmistrza Prudnika pana Franciszka Fejdycha, który wiele lat wspiera nas finansowo, pokrywając pozostałą kwotę kosztów podróży i wspierając finansowo również pobyt naszych dzieci podczas trwania tego projektu. Mamy nadzieję, że nadal będziemy kontynuować współpracę a kolejne pokolenia „dzieci bez granic” będą miały możliwość brania udziału w tym projekcie.

Oto kilka fotek z tej imprezy: