W roku szkolnym 2020/2021 Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 1  w Prudniku pod patronatem   Burmistrza Prudnika  i Gminy Prudnik  realizuje projekt dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu pod hasłem: „Plastik – nie fantastic, a ziemia to nie złom – zrób coś, by  zadbać o nasz piękny dom!”.

Na realizację  projektu otrzymaliśmy kwotę 40. 000 zł w tym 10% to wkład własny Gminy Prudnik.

  "Kiedy wycięte zostanie ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zostanie zatruta i zginie ostatnia ryba - odkryjemy, że nie można jeść pieniędzy..."

 

Dlatego wraz z uczniami, mając na sercu dobro nasze  i przyszłych pokoleń, uznaliśmy, że początek XXI wielu to ostatni moment, by zacząć działać! Dzieci i młodzież doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest segregacja śmieci i uczenie  każdego od lat najmłodszych odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego miasta, regionu oraz podnoszenie stanu wiedzy na temat środowiska przyrodniczego  i jego wpływu na życie i zdrowie mieszkańców.

 Jesteśmy już po realizacji pierwszej części zadań: ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu zakupiliśmy kosze do zewnętrznej i wewnętrznej segregacji śmieci, które już zostały umieszczone w budynkach przy ulicy Podgórnej 9, Armii Krajowej 1 oraz w Publicznym Przedszkolu nr 6: na korytarzach, w klasach oraz na podwórkach.

Odbyły się również konkursy wewnątrzszkolne: fotograficzny: „Dotknij piękna regionu”, plastyczny: „Kocham, więc myślę, segreguję i …chronię”,  konkurs na wykonanie z surowców wtórnych  „Ekostraszydełka”.

Pragniemy serdecznie podziękować Panu Grzegorzowi Zawiślakowi - Burmistrzowi Prudnika oraz pracownikom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu za wsparcie  i pomoc w realizacji projektu.

Pamiętajmy:  „Plastik – nie fantastic, a ziemia to nie złom – zrób coś, by  zadbać o nasz piękny dom!” – to motto naszej szkoły na XXI wiek!

 

Wyniki konkursów, przeprowadzonych w ramach realizacji projektu „Plastik – nie fantastic, a ziemia to nie złom – zrób coś, by  zadbać o nasz piękny dom!” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu,  Gminy Prudnik i PSP 1 w Prudniku: plastycznego: „Kocham, więc myślę, segreguję i …chronię” dla klas I – VI, fotograficznego „Dotknij piękna regionu” dla klas VI – VIII, na wykonanie z surowców wtórnych  „Ekostraszydełka”  dla klas I – V.

 

Pojemniki do segregacji, zakupione z dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska  Gospodarki Wodnej w Opolu  w ramach projektu realizowanego we współpracy z Burmistrzem Prudnika i Gminą Prudnik: "Plastic nie fantastic, a ziemia to nie złom - zrób coś, by zadbać o nasz piękny dom".

 

 

Prace uczniów, nagrodzone w konkursach w ramach projektu "Plastic nie fantastic, a ziemia to nie złom - zrób coś, by zadbać o nasz piękny dom". 

 

Pogoda w końcu dopisała i mogliśmy zrealizować kolejny punkt z naszego projektu " Plastic nie fantastic, a ziemia to nie złom - zrób coś, by zadbać o nasz piękny dom" -  elementy ścieżki sensorycznej na podwórku przy ul. Podgórnej 9. Pozwoli to naszym dzieciom stymulować różne bodźce,a także uczyć się szacunku do elementów składowych

Nasi uczniowie będą uczyć się świadomie wykorzystywać zasoby naturalne  planety - w ramach projektu " Plastic nie fantastic, a ziemia to nie złom- zrób coś, by zadbać o nasz piękny dom" z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu zakupiony został dekoracyjny zbiornik do gromadzenia wody deszczowej. " Deszczowkę" wykorzystamy do podlewania szkolnego " Ekoogródka".🌳🌺🌱

" Segregacja na szóstkę, czyli jak i dlaczego segregować śmieci" - to temat szkolenia dla klas I - III, które odbyło się w piątek- 30 kwietnia w aplikacji Microsoft Teams w ramach realizacji projektu " Plastic nie fantastic, a ziemia to nie złom, zrób coś, by zadbać o nasz piękny dom". Szkolenie prowadził pan Wojciech Jarczak z Opola.

Uczymy się od najmłodszych, jak dbać o naszą planetę- banery i plakaty, wizualizujące działania w ramach projektu " Plastic nie fantastic, a ziemia to nie złom - zrób coś, by zadbać o nasz piękny dom", realizowanego z funduszy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu oraz Gminy Prudnik.

 

 

 

Chwila wytchnienia na ścieżce sensorycznej, która powstała w ramach projektu " Plastic nie fantastic, a ziemia to nie złom - zrób coś, by zadbać o nasz piękny dom", realizowanego z funduszy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu oraz Gminy Prudnik.

Będziemy zbierać deszczówkę i uczyć się, jak wykorzystywać zasoby naturalne ziemi, by chronić nasz " Ekoogródek". Dekoracyjny zbiornik został zakupiony w ramach projektu " Plastic nie fantastic, a ziemia to nie złom - zrób coś, by zadbać o nasz piękny dom", realizowanego z funduszy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu oraz Gminy Prudnik.