W tym roku obchodzimy je wyjątkowo, w domu. "Bardziej niż kiedykolwiek,       w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020, możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. (…)

 

Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną"                                                       – napisano w przesłaniu UNESCO na tegoroczne święto.

Obchodzone na całym świecie 23 kwietnia święto książki wywodzi się z Katalonii. Pierwszy raz zorganizowano je w 1926 r. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę.

W 1995 r. UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. W Polsce obchody tego święta pierwszy raz zorganizowano w 2008 r.

Drodzy Uczniowie! Serdecznie zapraszam do podzielenia się informacją, co aktualnie czytacie. Napiszcie komentarz na stronie FB naszej szkoły pod postem „Światowy Dzień Książki”. I pamiętajcie: „Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni”[przysłowie chińskie]. Życzę Wam, żeby Wasze ogrody książkowe rozkwitały na wiosnę.

Wasza szkolna bibliotekarka